Warszawa - Wymarzona Warszawa – WarszawskiSen.pl
SPORT

„ONKO LIGA 2019” na warszawskim AWF

W weekend 20-21 lipca 2019 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Piłkarskie „ONKO LIGA 2019”. Drużyny złożone z ponad 200 młodych pacjentów onkologicznych z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Czech i Turcji rywalizowały o puchary w czterech kategoriach wiekowych.

W tegorocznej, pierwszej edycji mistrzostw ONKO LIGA 2019 wzięli udział młodzi pacjenci z polskich i zagranicznych ośrodków onkologicznych - łącznie ponad 200 dzieci. Uczestnicy rywalizowali, grając w meczach eliminacyjnych (sobota, 19 lipca), oraz finałowych (niedziela, 20 lipca). Młodzi piłkarze konkurowali w czterech grupach wiekowych: poniżej 12 roku życia (U-12), poniżej 14 (U-14), 16 (U-16) oraz poniżej osiemnastego (U-18).

Na drużyny czekały wyjątkowe puchary przekazane przez Patrona wydarzenia – Polski Związek Piłki Nożnej, które trafiły do rąk:

U-12: 1. Słowacja, 2. Ukraina, 3. Warszawa
U-14: 1. Kraków, 2. Lublin, 3. Litwa
U-16: 1. Turcja, 2. Olsztyn, 3. Wrocław
U-18: 1. Bydgoszcz, 2. Słowacja

Pierwsza edycja ONKO LIGI okazała się wspaniałym, wzruszającym i pełnym sportowych emocji wydarzeniem. Rodziny i przyjaciele tłumnie kibicowali młodym zawodnikom, którzy w swoim życiu stoczyli już niejedną wygraną walkę: pokonali chorobę nowotworową.

Choroba absolutnie nie przeszkadza mi w trenowaniu sportów: dzięki piłce nożnej tyle o niej nie myślę, staram się o niej zapomnieć i żyć normalnie

– mówi Denis Kyrychuk, zawodnik z Ukrainy.

– ONKO LIGA to nie tylko zabawa, ale również przełamywanie stereotypów, które panują wokół choroby nowotworowej, szczególnie u dzieci. Sport jest wspaniałą formą rehabilitacji zarówno ruchowej, jak i psychicznej. W ONKO LIDZE nie chodzi o wynik, ale o zabawę i dobre samopoczucie. Niezależnie, która drużyna wygrała, wszystkie dzieci są zwycięzcami – wygrały walkę z bardzo trudnym przeciwnikiem i tytuł mistrza jak najbardziej należy się wszystkim zawodnikom – podkreśla Tomasz Osuch.