Warszawa - Wymarzona Warszawa – WarszawskiSen.pl
FESTIWAL

Metalmania powraca - w nowej formule i w Warszawie!

Nowe miejsce, nowy skład, odświeżona formuła i klimat najwiekszego metalowego święta w Polsce! 29 sierpnia 2020 roku, tym razem nie w Katowicach, a w Warszawie, (Letnia Scena Progresji) odbędzie się Metalmania Open Air 2020.

Na festiwalu, który będzie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych przyszłego roku, zaprezentuje się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej, nie zabraknie również dodatkowych atrakcji dla fanów metalu. Metalmania pozostaje też wierna swoim założeniom i fani będą mogli zobaczyć najlepszych, różnorodnych pod względem metalowej stylistyki wykonawców.

Wśród artystów, którzy wystąpią na przyszłorocznej Metalmanii obok Mayhem, Candlemass, At The Gates, Razor, Idle Hands, Imperatora i Truchła Strzygi pojawią się takie zespoły jak Exhorder (po raz pierwszy w Polsce!) oraz Turbo, Monasterium i ROSK.

Mayhem cieszy się już statusem kultowej grupy, na metalowej scenie Norwedzy działają już od 35 lat, a ich pierwszy krążek, "De Mysteriis Dom Sathanas" (1994) przez wielu uznawany jest za jedną z najważniejszych black metalowych płyt w tym gatunku. Formacja ma już na koncie pięć pełnowymiarowych płyt, a już 25 października ukaże się nowy, doskonały album norweskich mistrzów, "Daemon".

Nazwa zespołu Candlemass może być synonimem epickiego doom metalu. Ta szwedzka grupa założona została w 1984 roku i ma w swojej dyskografii 12 albumów studyjnych, z czego ostatni, fenomenalny "The Door to Doom" ukazał się w lutym tego roku i był powrotem w wielkim stylu po siedmioletniej przerwie w nagrywaniu pełnowymiarowych płyt. Na krążku tym szeregi kapeli zasilił pierwszy wokalista grupy, Johan Längqvist.

Prekursorzy melodyjnego death metalu At The Gates pojawią się w Polsce w ramach trasy, na której świętować będą 25-lecie wydania płyty "Slaughter of the Soul". W dyskografii At the Gates był to krążek, który nie tylko odniósł największy komercyjny sukces, ale i album, który przez krytyków i fanów uznany został za największe dzieło w dorobku Szwedów, amerykański Decibel Magazine napisał wprost, że to "najbardziej wpływowy death metalowy album nadchodzącej dekady".

Kapela Exhorder nie wymaga specjalnych rekomendacji dla żadnego fana thrash metalu. Formacja z Nowego Orleanu już za sprawą swojego pierwszego albumu (1990) zainicjowała styl, który potem kontynuowany był przez takich artystów jak Pantera czy Lamb of God. 20 września ukazał się najnowszy, trzeci w dyskografii album grupy, "Mourn to the Southern Skies". Występ na Metalmanii będzie pierwszym koncertem Exhorder w Polsce!

Turbo to nie tylko jeden z prekursorów polskiego hard & heavy, ale i zespół, który ciągle pozostaje w świetnej formie koncertowej. Dyskografię grupy zamyka album "Piąty Żywioł" (2013), który jest 12 studyjnym krążkiem w dorobku formacji. W 2020 roku zespół będzie obchodził czterdziestolecie swojej działalności i z tej okazji na swój występ na Metalmanii przygotuje specjalny set koncertowy.

Krakowski zespół Monasterium to autorzy jednej z najlepszych polskich płyt tego roku. Ich drugi w dorobku album "Church of Bones" to prawdziwy majstersztyk utrzymany w konwencji epickiego heavy i doom metalu. Zespół doceniony został także na światowej scenie i grupa zaproszona została na największe europejskie festiwale doom metalowe.

Debiutancki pełnowymiarowy album ROSK "Miasma" ukazał się w 2017 roku i klimatyczny miks post-metalu z ambientem szturmem zdobył wszelkie muzyczne podsumowania oraz uznanie fanów i dziennikarzy. A już wkrótce zespół opowie nową historię, 7 listopada premierę będzie miał kolejny album ROSK "remnants".

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się 7 kwietnia 2018 roku w katowickim Spodku, a wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak m.in. Emperor, Napalm Death, Asphyx czy Destroyer 666. Metalmania Open Air 2020 to XXV edycja festiwalu, który w przyszłym roku zaprezentuje się fanom metalowego grania w odświeżonej formule. Bilety w cenie 180 zł już są w sprzedaży

O festiwalu Metalmania

Metalmania jest corocznym festiwalem muzyki metalowej i hardrockowej odbywającym się od 1986 roku. Imprezę utworzył Tomasz Dziubiński, przy udziale kilku śląskich instytucji, takich jak WPWS Spodek, Śląski Jazz Club oraz Klub Miłośników Heavy Metal. Obecnie festiwal organizuje wytwórnia muzyczna Metal Mind Productions, której Dziubiński jest założycielem.

Pierwsze edycje Metalmanii odbyły się w Katowicach, w hali widowiskowej „Spodek”. W 1991 roku festiwal odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu-Zdroju, a w 1992 i 1999 ponownie w Katowicach w hali Baildon. W latach 1993-1995 Metalmania miała swoje miejsce w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zabrzu, a w 1996 w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. W latach 1997-1998 festiwal powrócił do „Spodka”, by od 2000 roku stać się stałym miejscem Metalmanii. W 2009 roku w związku z remontem Spodka festiwal nie odbył się, jednak dla podtrzymania tradycji festiwalu organizator powołał koncert pod szyldem Metalmanii po raz pierwszy w Warszawie, w klubie Stodoła.

Po wieloletniej przerwie Metalmania reaktywowałała w 2017 roku. Po dwóch edycjach w Katowicach (2017 i 2018) festiwal pojawia się ponownie w Warszawie.